MEKANİK  SATIŞ OTOMATLARI ( VENDING MACHINES ) NEDİR ?

Mekanik satış otomatı, makine tipine göre  para giriş haznesine 1 veya 2 adet bozuk paranın yerleştirilip, kolun çevrilmesi ile ürünü veren makinelerdir. Bu makineler özellikle Sakız, şekerleme, top, çıkartma (sticker), kapsül içinde oyuncaklar, ped, prezervatif gibi ama bunlarla sınırlı olmayan ürünleri satarlar.

Ürün seçiminde ürün satış fiyatlarının 2 adet  1 YTL yi geçmeyen ürünler olmasına dikkat edilir. Makineler içindeki ürün tipine göre 25 Ykrş’a top sakız, 50 Ykrş’a küçük lastik top ve şeker, 1 YTL ye büyük top ve çıkartmalar ve 2 YTL ye daha büyük lisanslı top ve oyuncak kapsülleri, prezervatif ve ped gibi ürünler satabilirler.

Bu makineler para üstü veremezler .ileride para birimi değişecekse içindeki para plakası çok kolay ve düşük maliyetle değiştirilerek yeni paraya göre ayarlanabilir.

SATIŞ OTOMAT MAKİNELERİNDEN NASIL GELİR ELDE EDİLİR ?

Satış otomat  makinelerini satın alıp işleten kişileri Operatör diye adlandırabiliriz. Operatör satın aldığı makineleri anlaştığı satış noktalarına yerleştirir ve bu yerleştirme karşılığı o noktalara cirodan % 20-25 gibi bir pay verirler yada satış noktalarını aylık sabit  kira bedeli karşılığı kiralarlar.

Satış noktasına koyduğu makinelerin ürün dolumu ve makinelerin  kasasındaki paraların alımı operatör tarafından yer sahibi ile yaptığı anlaşmaya göre belli aralıklarla, örneğin her hafta belli bir gün ve saatte yapılır.  Satış noktaları sadece makinelere yer verip korunmasını sağlarlar.

Bir makine örneğin günde 10 satış yaparsa ( Satış adedi konulan noktalara göre 10 adedin üstünde veya altında olabilir) ve her satışı 2 YTL den yapıyorsa, bu günde 20 YTL  ciro ve ayda 600 YTL ciro demektir.  Her bir ürün satışında  ürün maliyeti 70 YKrş  ise ve yer komisyonu da %25 = 50 Ykrş olacağından, Operatöre 80 Yeni Kuruş brüt kar kalır.

Dolayısı ile bir makine,10 satıştan günde 8 YTL, ayda 320 YTL kar sağlamış olur.

Operatörün 10 makinesi varsa ve bu ortalamada satış yapıyorsa ayda 3.200 YTL, 100 makinesi varsa 32.000 YTL (32 Milyar) brüt kar elde etmiş olur.

(Hesaplamada tüm KDV ler alım ve satım hariç tutulmuştur – Zira ne kadar KDV ödeneceği o işyerinin diğer harcama KDV leri düşülerek hesaplanır ve bu her firmada değişebilir)

Peki üniversite mezunu olan bir kişinin dahi kolaylıkla elde edemediği bu gelirleri elde etmek nasıl bir sermaye gerektiriyor?

Genelde makineler tiplerine göre 150 YTL ile 2.000 YTL arasında değişir, tabii yüksek satış için makine kalitesi ve içindeki ürün kalitesi etkendir. Ayrıca makinenin içine konulacak ürünlerde bir nakit gerektireceğinden, biz kabaca buna ortalama 1,000 YTL makine başı diyebiliriz. Yani yine yukarıdaki hesaba göre makine yaklaşık 7 ayda parasını çıkartıyor.

SATIŞ OTOMATLARI OPERATÖRLÜĞÜNÜN AVANTAJLI YANLARI VE ZORLUKLARI NELERDİR?

Avantajları,

 1. Satışlar peşin para ile olduğundan vadeli satışlardaki para tahsilat zorlukları yoktur.
 2. Pazarlama işi değildir. Yani bir kere bir nokta ile anlaşma yaptıktan sonra geriye sadece ürün doldurup, paraları almak kalır.
 3. Mesai saatlerni operatör istediği gibi düzenleyebilir, yani sabah 8 akşam 5 arası gibi belli saatlerde devamlı çalışmayı gerektirmez. Bu da gerekirse operatörün mevcut işinin yanında bu işi yapmasını mümkün kılar
 4. Diğer iş yatırımları gibi baştan büyük sermaye gerektirmez, bir kaç makine ile başlayıp sonradan karlılığı görerek büyümek ve ileride daha çok makineler satın alması mümkündür.
 5. İstediği zaman satış portföyünü bir başka girişimciye satış noktaları ile birlikte daha kıymetli şekilde satıp çıkabilir.
 6. Bir makine bulunduğu satış noktasında operatörün istediği ciroya ulaşmaz ise tek yapması gereken makinesini alıp daha çok satış yapmayı umduğu noktaya yerleştirmesidir.
 7. Bu makineler 24 saat çalışır ve bir ücret talep etmezler, kira gibi sabit giderleri yoktur, elektrik tüketmedikleri için satış noktalarından direnç görmezler
 8. Satış makinesi konulan yerlerin normal iş kolundaki cirolarını arttırdığı bir gerçektir örneğin bir butikte annesi ile alışveriş yaparken sıkılan çocuk ona  rahat alışveriş yaptırmaz oysa mağazada bulunan makine çocuğu da mağazaya çeker ve alacağı oyuncak onu uzun bir süre oyalar.

Zorlukları,

 1. Makinelerin sunulacağı noktaların tespiti ve makinelerin yerleştirilmesi yapılacak tek pazarlama işidir. Ancak makineleri bedelsiz olarak noktalara yerleştireceğiniz ve nokta sahibine de para kazandıracağınız için bu konuda bir zorlukla karşılaşmayacaksınız..
 1. Makineleri düzenli aralıklarla ziyaret etmek. Burada makinelerinizi çok geniş semtlere dağıtmadan belli bölgelerde dağıtmanız size ikmal kolaylığı sağlar ancak çok iyi satış yapan yerlerde şehirlerarası noktalar bile uygulamada mümkündür.
 1. Makinelerinizin hasar görme ihtimali- Makinelerinizi her satış noktasında başıboş değil bir dükkan sahibine teslim etmeniz ve onunda bu gelirden pay alacak olması, makinenizin azami korunmasını sağlar.

SATIŞ OTOMATI KONULABİLECEK YERLER NERELERİDİR ?

KISACA HER YER.

Çünkü satış otomat makineleri muhtelif ürünleri pazarlayan makine gruplarından oluşur ve örneğin, bir kapsül oyuncak makinesi 4-12 yaş arası çocukların ve ailelerinin sıklıkla önünden geçtiği aşağıdaki gibi noktalara yerleştirilebilir.

 1. Okul karşısı kırtasiyeciler ve diğer dükkanlar
 2. Alışveriş merkezlerindeki dükkanların girişleri
 3. Fastfood satışı yapan yerler
 4. Restaurantlar
 5. Çocuk giyim mağazaları
 6. Hastane kantinleri
 7. Merkezi yerdeki bakkal ve marketler
 8. Ana çarşı yolu üzerindeki tüm dükkanlar
 9. Yeri müsait olan büfeler
 10. Tatil köyleri, Siteler

Burada seçimde aşırı hassas olmaya gerek yoktur zira belirlediğimiz gibi 1-2 YTL ile satış yapılabilecek her yer ve günde 10 civarı satış size fazlası ile tatminkar bir kar bırakacaktır.